3296W-1-500R Bourns Inc. TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN 50 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Top Adjustment
Part Nnumber
3296W-1-500R
Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN 50 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Top Adjustment
Producer
Bourns Inc.
Basic price
Categories Potentiometers, Variable Resistors Trimmer Potentiometers Manufacturer Bourns Inc. Series Trimpot® 3296 - Sealed Packaging Tape & Reel (TR) Part Status Active Resistance (Ohms) 50 Power (Watts) 0.5W, 1/2W Tolerance ±10% Temperature Coefficient ±100ppm/°C Number of Turns 25 Adjustment Type Top Adjustment Resistive Material Cermet Mounting Type Through Hole Termination Style PC Pins Size / Dimension Rectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Following Parts
Random Products
(keyword 3296W-1-500R Bourns Inc. TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN 50 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Top Adjustment)